eirovelo13

EiroVelo 13 Dzelzs priekškara velomaršruts Latvijā

Papildināts 03.07.2019 14:59

EiroVelo 13 Dzelzs priekškara velomaršruts: kas tas ir?

EiroVelo 13 velomaršruta attīstība Lavijā

EiroVelo 13 stratēģiskā attīstība

EiroVelo 13 mārketinga aktivitātes

Vidzemes Tūrisma asociācija - EiroVelo 13 koordinators Latvijā

Pieejama EiroVelo 13 mobilā aplikācija

JAUNUMS - EiroVelo 13 - Oficiāls Eiropas Padomes Kultūras maršruts!

 

Eiro Velo 13 - Dzelzs priekškara maršuts ir velomaršruts, kas ved no pašiem Eiropas ziemeļiem - Norvēģijas pilsētiņas Kirkenes līdz pat Bulgārijas un Turcijas robežai pie Melnās jūras. Maršruts šķērso 20 valstis 10 400 km kopgarumā un iezīmē simbolisko robežu starp Austrumiem un Rietumiem - teritorijas, kādās Eiropa bija sadalīta vairāk kā pus gadsimtu Aukstā kara laikā, lieliski atspoguļojot unikālas vēstures liecības un šobrīd mazāk zināmus tūrisma apskates objektus.

Maršruts Latvijā vijās 562 km garumā, mijoties dažāda seguma un intensitātes ceļiem ar unikālu iespēju labos laika apstākļos braukt tieši pa smilšaino jūras krastu aptuveni 80 km garumā. Maršruts ir līdzens un bez stāviem kāpumiem, taču veloinfrastruktūra vislabāk attīstīta ir piekrastes pilsētu teritorijās. Riteņbraucēju un gājēju celiņi pieejami aptuveni 100 km garumā. Šķērsojot Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta, Engures, Ķemeru un Slīteres nacionālo piejūras parku, dabas parka Pape un Grīņu rezervāta posmus, būs jārēķinās ar smilts un grants ceļiem 120 km garumā.

Dzelzs priekškara maršruts ir bagāts ar militārā mantojuma un citiem apskates objektiem visā tā garumā, sākot no Igaunijas/Latvijas robežas Ainažos līdz pat Nidai Lietuvā. Maršrutu viegli turpināt tālāk gan Lietuvā, gan Igaunijā, jo robežu šķērsošana notiek nemanot un ir uzstādītas atbilstošas marķējuma zīmes.

Vēstures entuziastiem Vidzemes piekrastē ir vērts paviesoties Carnikavas novada Mežgarciemā, bijušās Padomju armijas pretgaisa aizsardzības karaspēka daļas pilsētiņā, aplūkot Lilastes bunkurus, bet Saulkrastos iegriezties vienīgajā privātajā velosipēdu muzejā Baltijas valstīs ar unikālu eksponātu kolekciju. Maršruts Vidzemes piekrastē ir marķēts.



Latvijas galvaspilsēta Rīga ir lielākā Baltijas valstu pilsēta un nozīmīgs Baltijas centrs ar starptautisko lidostu Rīga, ostu, dzelzceļu un autoostu, bet Rīgas vēsturiskais centrs ir iekļauts UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā. Rīga ir bagāta ar militārā mantojuma apskates objektiem, kā, piemēram, Okupācijas muzeju, 1991.gada barikāžu muzeju, Daugavgrīvas cietoksni, Torņakalna memoriālu, dzelzceļa staciju un citiem.

Maršrutam vijoties Kurzemē, no Kolkas raga līdz Mazirbei, ir saglabājušies Lībiešu ciemi un valoda, kas radniecīga ar igauņu un somu valodām. Šeit vērts apskatīt bijušās militārās pilsētiņas Zvaigznīte drupas, bet netālu - Irbenes radioastronomijas centru, kas PSRS laikos tika izmantots militārai pretizlūkošanai un ir astotā lielākā šāda veida būve pasaulē. Ventspils un Liepāja ir ostu pilsētas, piedāvājot ērtu kuģu satiksmi ar Vāciju un Skandināvijas valstīm. Abās pilsētās ir attīstīta veloinfrastruktūra. Liepāja ir pievilcīgākais Latvijas militārā mantojuma centrs ar vēsturiskajiem cietokšņiem pilsētā, un jo īpaši Karostas teritorijā, kur tūristiem tiek piedāvāts nakšņot Padomju laika cietumā un citas unikālas aktivitātes. Maršruts Kurzemes piekrastē nav marķēts.

Velomaršruta posmos galvenokārt no Ainažiem līdz Rīgai un no Liepājas līdz Lietuvas robežai vietām ir jāizmanto asfaltēti ceļi ar intensīvāku autosatiksmi 120 km kopgarumā, tādēļ ieteicami sabiedriskā transporta pakalpojumi. Zemākas intensitātes satiksmes ceļi maršrutā stiepjas aptuveni 242 km garumā. Maršrutā ir sākušies atsevišķu posmu rekonstrukcijas darbi, kopumā līdz 2020. gadam plānots izbūvēt un attīstīt veloinfrastruktūru vēl 140 km garumā.

Eiro Velo 13 – Dzelzs priekškara maršruta un projektu attīstība Latvijā

Eiro Velo 13 - Dzelzs priekškara maršruta attīstības pamati Latvijā tika likti 2009. gadā, kad Eiropas Parlamenta deputāts Mihaels Krāmers (Michael Cramer) no Vācijas uzaicināja Vidzemes Tūrisma asociācijas Valdes priekšsēdētāju Raiti Sijātu konferencē Polijas galvaspilsētā Varšavā prezentēt Igaunijas – Latvijas velomaršrutu Tour de LatEst. Savukārt Eiropas riteņbraucēju federācijas izpilddirektors Adams Bodors (Ádám Bodor) redzot paveikto, aicināja Vidzemes Tūrisma asociāciju iesaistīties Eiro Velo 13 Dzelzs priekškara maršruta projekta ieviešanā Latvijā.

Neilgi pēc tam, 2011. gadā Vidzemes Tūrisma asociācija uzsāk realizēt Eiropas Komisijas (EK) projektu Euro Velo 13 - Iron Curtain Trail jeb Eiro Velo 13 - Dzelzs priekškara maršruts (īsāk Eiro Velo 13), kura mērķis bija jauna Eiro Velo maršruta izveide Latvijas piekrastē. Eiro Velo 13 Dzelzs priekškara velomaršruts vijās gar Latvijas piekrasti sākot no Igaunijas robežas līdz Lietuvas robežai, taču kopumā tas šķērso 20 Eiropas valstis vairāk kā 10 000 km garumā. Projekta īstenošanas laikā līdz 2012. gadam, konsultējoties ar visu Latvijas piekrastē iesaistīto pašvaldību speciālistiem, tūrisma profesionāļiem un uzņēmējiem tika apzināts EiroVelo 13 velomaršruta trasējums, kā arī esošā un nepieciešamā infrastruktūra un finansējums tā attīstībai. Maršruts tika izvērtēts, pielietojot Eiropas velobraucēju federācijas izstrādāto metodoloģiju. Projekta gaitā Latvijā notika septiņi darba semināri, tikšanās ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāvjiem, kā arī starptautiska velo konference Ekonomikas ministrijas un Rīgas Domes telpās, kuru organizēja Vidzemes Tūrisma asociācija. Projekts noslēdzās Briselē ar konferenci un Eiropas Parlamenta deputāta un EiroVelo 13 patrona Mihaela Krāmera ziņojumu.

Laika posmā no 2012. gada marta līdz 2013. gada februārim Vidzemes Tūrisma asociācija iesaistījās Eiropas Komisijas projekta EuroVelo.com (ECOM) īstenošanā, kura galvenais mērķis bija attīstīt Eiro Velo mājaslapu www.eurovelo.com ar informāciju par visiem Eiropas Eiro Velo maršrutiem, tai skaitā arī par Latviju. Projekta ietvaros tika izdota ECF Eiro Velo karte, kurā atspoguļoti visi 14 pašreizējie Eiro Velo maršruti.

Turpinot iesākto, no 2012. gada marta līdz 2013. gada oktobrim Vidzemes Tūrisma asociācija realizēja velo projektu CentralBalticCycling, kura ietvaros Vidzemes piekrastē ievērojami tika attīstīta un uzlabota veloinfrastruktūra. Projektā Central Baltic Cycling jeb pilnajā nosaukumā Velomaršrutu tīkla attīstība un uzlabošana Centrālbaltijas teritorijā piedalījās septiņi partneri no Latvijas, Igaunijas, Zviedrijas un Somijas. Projekta ietvaros tika marķēts Eiro Velo 13 Vidzemes piekrastes posms, kas ir pirmā vieta Latvijā, kur dabā marķēts EiroVelo 13 maršruts. Velobraucēju informētībai un drošībai Vidzemes Tūrisma asociācija uzstādīja vairāk kā 600 velomarķējuma zīmes, 16 velonovietnes un 12 veloinformācijas stendus. Informācija par maršrutiem, tai skaitā arī EiroVelo 13, ir apkopota Vidzemes velomaršrutu kartē (izdota 8 valodās) un velobrošūrā (izdota 5 valodās), kuras tika popularizētas 11 starptautiskās tūrisma izstādēs Igaunijā, Somijā, Zviedrijā, Vācijā, Nīderlandē, Latvijā un Krievijā. Projekta ietvaros asociācija izveidoja arī jauno velomaršrutu un Eiro Velo 13 maršruta reklāmas video, kas jau guvis plašu atzinību velobraucēju vidū.

No 2014. gada aprīļa līdz 2015. gada septembrim Vidzemes Tūrisma asociācija īsteno nākamo posmu Eiro Velo 13 Dzelzs priekškara maršruta attīstībai, ieviešot jaunu Eiropas Komisijas projektu kura galvenais mārķis ir attīstīt jaunus tematiskus velotūrisma kompleksos piedāvājumus jeb paketes. Vidzemes Tūrisma asociācija projekta ietvaros ir izstrādājusi sešus kompleksos piedāvājumus Latvijas piekrastē. 2014. gada augustā Latvijā viesojās jaunievēlētais EP Transporta un tūrisma komitejas priekšsēdētājs Mihaels Krāmers, izbraucot velomaršruta Latvijas posmu gar Kurzemes piekrasti no Kolkas raga līdz Rucavai, bet braucienu noslēdzot Palangā Lietuvā. 2015. gada maijā norisinās Rīga projekta darba seminārs, preses konference ar Latvijas velomaršrutu kartes prezentāciju, kā arī velobrauciens no Vecāķiem līdz Carnikavai. Darba seminārā Rīgā piedalās projekta partneri un Eiropas Parlamenta Transporta un tūrisma komitejas vadītājs Mihaels Krāmers un  ECF izpilddirektors Adams Bodors, kuriem Latvijā tika aizvadītas vairākas lietišķas tikšanās, kā arī velobrauciens Eiro Velo 13 posmā Vidzemē līdz pat Igaunijas robežai. Projektu realizēja 14 partneri no 9 valstīm – Somijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Čehijas, Vācijas un Austrijas, pārstāvot vadošās velotūrisma un riteņbraucēju asociācijas un uzņēmējus. 



No 2015. gada septembra līdz 2017. gada martam, tiek īstenots jauns Eiro Velo 13 Dzelzs priekškara maršruta attīstības projekts Eiro Velo  13 – Iron Curtain Trail Experience. Projektā iesaistījušies deviņi partneri no septiņām ES valstīm, vadošais partneris ir Ungārija (Westpannon Ltd), pārējie projekta partneri no Beļģijas, Čehijas, Slovākijas, Polijas, Austrijas un Latvijas. No Latvijas bez VTA dalības, projektā vēl iesaistījies kempings Apaļkalns un tā saimnieks Juris Leimanis. Projekta ietvaros tiek strādāts pie Eiro Velo 13 maršruta popularizēšanas un tālākas attīstības, bet galvenais projekta rezultāts būs EiroVelo 13 mobilās aplikācijas izveide.

Eiro Velo 13 – Dzelzs priekškara maršruta stratēģiskā attīstība Latvijā

  • 2012. gadā, izmantojot ECF metodoloģiju VTA detalizēti izpēta velomaršruta situāciju Latvijā (nepieciešamās investīcijas utt.)
  • 2012.-2013. gadā Vidzemes Tūrisma asociācija projekta CBC ietvaros ievērojami attīsta velomaršrutu Vidzemē (marķējums, mārketings, infrastruktūra), savukārt Eiropas Velo federācija sniedz savu redzējumu par maršruta tālāko attīstību
  • 2014. gadā Ministru Kabinets apstiprina Nacionālās tūrisma attīstības pamatnostādnes 2014.-2020. gadam, kurās pirmo reizi iekļauts arī EiroVelo 13 maršruts
  • 2015.-2016. gadā VARAM izstrādā Valsts ilgtermiņa tematisko plānojumu Baltijas jūras piekrastei, kurā ietverts arī EiroVelo 13 velomaršruts kā piekrastes attīstības pamatass
  • Arī plānošanas reģioni un pašvaldības savos attīstības dokumentos iekļauj EiroVelo 13 velomaršrutu piemēram: Rīgas Plānošanas Reģions | Kurzemes Plānošanas  reģionsCARNIKAVAS novads u.c. 

Eiro Velo 13 – Dzelzs priekškara maršruta mārketinga aktivitātes

2015. gada maijā Vidzemes Tūrisma asociācija izdod unikālu tūrisma materiālu – pirmo Latvijas velomaršrutu karti, kurā iekļauta informācija par Eiro Velo 13 Dzelzs priekškara maršruta posmu Latvijas piekrastē, kā arī nacionālajiem, reģionālajiem un vietējiem marķētajiem velomaršrutiem Vidzemē, Kurzemē, Zemgalē un Latgalē. Kartē pirmo reizi apkopota un iekļauta informācija par Latvijas Zaļajiem ceļiem. Materiāls tiek izdots latviešu un angļu valodās, bet pateicoties TAVA (ar 2016.gada 1. februārī Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Tūrisma departaments) iniciatīvai to plānots izdot arī Vācijas un Nīderlandes velobraucējiem. Sīkāka informācija par visiem velomaršrutiem ir atrodama www.vidzeme.com/velokarte

Eiro Velo 13 Latvijas (Vidzemes piekrastes) velo video pieejams šeit: https://vimeo.com/77381490

marķētie velomaršruti Vidzemē šeit: https://vimeo.com/80536142

Velo projekta „CentralBalticCycling” rezultāti šeit: https://vimeo.com/88138460

Visi projektu ietvaros drukātie un izdotie materiāli, kā, piemēram, jaunās velo kartes, brošūras, Eiro Velo Eiropas karte u.c. ir pieejami elektroniskā veidā un lejuplādējami Vidzemes Tūrisma asociācijas mājas lapā. Papildus informācija par Vidzemes Tūrisma asociācijas projektiem pieejama www.vidzeme.com sadaļā „VTA projekti”, savukārt, lai iepazītos ar Eiro Velo jaunumiem, iesakām apmeklēt vietnes www.eurovelo.com un www.ecf.com, kurās atrodama informācija par Latviju un Eiro Velo 13 maršrutu.

Vidzemes Tūrisma asociācija - EiroVelo 13 koordinators Latvijā

Kopš 2012. gada Vidzemes Tūrisma asociācija ir velomaršruta EiroVelo 13 koordinators Latvijā, un caur dažādiem projektiem piesaistot finansējumu notiek pakāpeniska velomaršruta attīstība Latvijā.

Ko mēs varam izdarīt?

  • Konsultēt Valsts iestādes, pašvaldības un tūrisma uzņēmējus par velomaršruta ieviešanu/trasējumu/potenicālajiem ieguvumiem 
  • Iespēju robežās projektu ietvaros veikt nelielus infrastruktūras uzlabojumus (zīmes, stendi, velonovietnes)
  • Popularizēt velomaršrutu Latvijā un Eiropā izdodot kartes, brošūras, veidojot video, aplikācijas utt.
  • Sadarboties ar Valsts un pašvaldību iestādēm, lai veicinātu velomaršruta attīstību un iekļaušanu dažādos plānošanas dokumento

​EiroVelo 13 koordinatora pienākumus Vidzemes Tūrisma asociācija veic brīvprātīgi un bez maksas, nesaņemot nekādu tiešu pašvaldību vai Valsts atbalstu (atskaitot ES projektu līdzfinansējumu). Novērtēsim!


Publikāciju sagatavoja:
Anna Kupče / Jānis Sijāts
Vidzemes Tūrisma asociācija

+371 20220072, [email protected], www.vidzeme.com

Atpakaļ
Pieteikties par biedru
Pieteikt objektu